SEO (Arama Motoru Opt.)

SEO (Arama Motoru Opt.)

Seo yani diğer anlamı ile Arama Motoru Optimizasyonu ile marka bilinirliği yükselir, tıklamalar artar ve daha birçok ek fayda elde edilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) | ISDO Web & Yazılım

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Inbound pazarlamacılar, Google'ın sıralamasına bu alandaki her şeyden önce öncelik verir. SEO, işletmenin diğer tüm unsurlarına destek veren tek gerçek ölçüm faktörüdür. Arama Motoru Optimizasyonu ile marka bilinirliği yükselir, tıklamalar artar ve daha birçok ek fayda elde edilir.

SEO Nedir?

SEO, birçok nüans ve yönü olan çok karmaşık bir konudur. Her zaman yeni gelişmelerle günceldir. Bu nedenle en iyi SEO uygulamalarındaki tüm değişikliklere ayak uydurmak zor olabilir. Ancak, arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gereken bazı temel bilgiler vardır:

  • Anahtar kelime araştırması
  • Sayfa içi içerik optimizasyonu
  • Teknik web sitesi iyileştirmeleri
  • Bağlantı kurma teknikleri (geri bağlantılar)

Hedeflerinize ulaşana kadar zaman içinde sonuçları ölçmek için Google Analytics gibi analiz araçlarının kullanılması önemlidir. Çoğu SEO tekniği, insanların çevrimiçi olarak neyi aradığını bilmek ve onlara bu bilgileri vermekle ilgilidir. Hedef kitlenizin ne aradığını öğrendikten sonra, yüksek kaliteli içerik oluşturabilir ve bu içerikleri SEO dostu bir şekilde sunabilirsiniz. Arama motorları, bir web sitesinin SERP'lerindeki sıralamasını belirlemek için kullanılan binlerce farklı faktörden oluşan algoritmaları kullanarak çalışır.

SEO Neden Önemlidir?

Google gibi arama motorları bilgi bulmanın en etkili yoludur. Bu yüzden web sitenizin, web sitenizle alakalı anahtar kelimeler için SERP'lerde üst sıralarda yer alması önemlidir. Google, yüksek kaliteli içeriği daha yüksek sıralamalarla ödüllendirir. Bu aynı zamanda Bing ve Yahoo! gibi diğer arama motoru sonuç sayfalarında sıralamaya da yardımcı olur.

Hedefiniz web sitenizin trafiğini zaman içinde organik olarak artırmaksa, uzun vadeli başarı için optimize etmek, pahalı bir tıklama başına ödeme (PPC) kampanyasından kaynaklanan kısa bir trafik patlamasından çok daha faydalı olacaktır. SEO zaman içinde doğru bir şekilde yapılırsa, işletmeniz için yaptığınız en faydalı pazarlama yatırımı olabilir.

Bazıları hemen hissedilirken, bazılarının kendilerini üretmesi zaman alabilir. Kurumsal güvenilirlik, Google sıralamalarının etki alanı aracılığıyla her zaman tehlikededir. İnternette etkin olmak isteyen her kuruluş için SEO teknikleri önemlidir. Basitçe Google Adwords'e para yatırmak, bir operasyonun tüm sorunlarını çözmez, ancak bu arada bazı anlık tıklamalar ve gelirler sağlayabilir.

Bunun anlamı, arama motoru sonuç sayfanızı (SERP) iyileştirmenin, çevrimiçi sonuçlar elde etmenin daha uygun maliyetli bir yöntemi olduğudur. SERP'ler, organik oldukları ve bu nedenle Google'ın mevcut algoritmasına daha iyi yanıt verdikleri için sponsorlu reklamlardan daha popüler olarak kabul edilir. Bir kuruluşun büyük kaynakları varsa ve anında sonuçlara ihtiyaç duyarsa, Tıklama Başına Ödeme (PPC) uygulamasına öncelik verilmelidir. Bu taktikle elde edilen sonuçlar 24-48 saat içinde görülür ve bir siteyi belirli bir niş içinde anında daha rekabetçi hale getirir. Organik SERP büyümesi üzerinden düzenli olarak PPC'yi tercih eden web sitelerinin arkasındaki fikir birliği, bunların yalnızca kısa vadeli kazanç için olmasıdır.

Uzun vadeli kampanyalara daha düşük bir marj ayıran işletmeler, daha iyi görünme yaratmanın bir yolu olarak iyi bir Google sıralaması elde etmelidir.

Daha Fazla Marka Bilinirliği

Google'ın üst sayfası tamamen görünürlükle ilgilidir. Bir nişin herhangi bir tanımını yazın ve arama motoru sadece popüler değil, aynı zamanda özgün olan en saygın markanın detaylarını sunabilecektir. Arama Motoru Optimizasyonu'nun (SEO) o zamana kadar geldiği şey, marka tanınırlığı ve farkındalığı meselesidir.

Google'ın bakış açısına göre daha yüksek bir sıralama, aynı pazardaki rakiplerin üzerinde bir isim ve logo konumlandırır. Bu da, bu operasyonun mevcudiyetini artırmasına ve getirilerden nakit olarak yararlanmasını sağlar. İş markaları temelde bir şirketin toplum, iş arkadaşları ve sponsorlar tarafından nasıl görüldüğünü yansıtacak şekilde hareket eder. SEO tekniklerinin iyi bir şekilde uygulanması, web sitenizin daha fazla trafik alması, haliyle marka bilinirliğinin artması demektir.

Whatsapp Whatsapp