Arayüz Tasarımı

Arayüz Tasarımı

Arayüz tasarımı, bir ürün yaratma, bir işletmeyi tanıtma veya daha fazla müşteri çekme gibi şirketlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Arayüz Tasarımı | ISDO Web & Yazılım

Arayüz Tasarımı

Arayüz tasarımı, bir ürün yaratma, bir işletmeyi tanıtma veya daha fazla müşteri çekme gibi şirketlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bir kullanıcı arayüzünün amacı, bir ürünün başarısına katkıda bulunmaktır. Bununla birlikte kullanıcılar, gerçekten yararlı ve çekici olan bir kullanıcı arayüzü deneyimlemek isterler. Web siteniz için müşteri dostu bir arayüz tasarımına ihtiyacınız varsa, firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Arayüz Tasarımının Önemli Nitelikleri

Arayüz tasarımı, kullanıcının hem yazılımı hem de donanımı yönetebileceği ve kontrol edebileceği en yaygın ön uç uygulama görünümü ve doğrudan insan-bilgisayar etkileşimlerinden biridir. Makineler ve kullanıcı arasındaki etkileşimi sağlamak için kullanılan tüm yöntemleri ve cihazları içerebilir. Kullanıcı arayüzü birçok şekilde olabilir, ancak her zaman iki temel görevi yerine getirir:

 • Bilgilerin makineden kullanıcıya iletilmesi.
 • Bilgilerin kullanıcıdan makineye iletilmesi.

Arayüz tasarımının nitelikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Basitlik

 • Arayüz tasarımı basit olmalıdır.
 • Bu görevi iyi şekilde gerçekleştirmek için daha az sayıda mouse tıklaması ve tuş vuruşu gerekir.
 • Yeni özellikler, sadece onlar için zorlayıcı bir ihtiyaç olması durumunda ve uygulamaya önemli değerler katmaları halinde önemlidir.

Tutarlılık

 • Kullanıcı arayüzünün daha tutarlı olması gerekir.
 • Tutarlılık ayrıca çevrimiçi tasarımcıların bilgi kaosunu, belirsizliğini ve istikrarsızlığını da önler.
 • Yazı tipi, stil ve boyut kuralları, tüm ekran bileşenlerine tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Sezgisellik

 • İyi bir kullanıcı arayüz tasarımının en önemli kalitesi sezgisel olmasıdır.
 • Sezgisel arayüz tasarımı, kullanıcının onu hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilmesini sağlar.
 • Simgeler ve etiketler kısa ve ikna edici olmalıdır. Açık ve net bir simge, arayüzü sezgisel hale getirmeye yardımcı olabilir.

Önleme

 • İyi bir kullanıcı arabirimi tasarımı, kullanıcıların uygun olmayan bir görevi gerçekleştirmesini engellemelidir ve bu, belirli koşullar altında belirli öğeleri devre dışı bırakarak veya "grileştirerek" gerçekleştirilir.

Kullanıcı arayüzü, müşterinin ürünle ilk etkileşime girdiğinde gördüğü şeydir. Bu, onları kalmaya ve ürünü keşfetmeye devam etmeye veya rakiplerinizin neler sunabileceğini öğrenmek için uzaklaşmaya motive edip etmeyeceğine bağlıdır. Bu nedenle arayüz tasarımı konusunda bazı detaylar önemlidir. Bunlar:

Hedef Odaklı Tasarım

Herhangi bir arayüz tasarımı, belirli bir hedef kitleye ve dolayısıyla şirkete fayda sağlayan bir araçtır. Tasarım çözümü, müşteri beklentileri ve niş içindeki diğer dijital ürünler hakkında araştırmada kanıtlanmış verilere dayanmalıdır.

İnsan Odaklı Tasarım

Her ürünün dünyayı bir şekilde daha iyi hale getirme hedefi vardır. Tasarımcı, üzerinde çalıştığı bir ürünün bunu en verimli şekilde nasıl yapabileceğini bilmelidir. Bir tasarım seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör bakış açılarıdır. Bu, son kullanıcı psikolojisinin yanı sıra onların beklentileri hakkında kapsamlı bir bilgi gerektirir.

Negatif Alan Kullanımı

Araştırmalar, web sitesine veya mobil uygulamaya daha fazla alan ekleyerek ve arayüzü daha özlü hale getirerek aslında kullanıcıları çektiğimizi gösteriyor. Bu tür sayfaların algılanması daha kolaydır. Çünkü insan beynini çok fazla ayrıntıyla doldurmazlar. Bu nedenle, negatif alan, çoğu durumda UI tasarımcısının en iyi arkadaşıdır.

İçeriğin Yerleştirilmesi ve Uzunluğu

Anasayfaya uzun bir içerik eklemek, çok iyi yazılmış olsa bile önerilmez. İçerik bölümlenmeli ve kullanıcının bulmayı beklediği alanlara yerleştirilmelidir. Resimler ekleyerek, içeriğin daha kolay anlaşılması için fırsatlar sunabilirsiniz. Bu da arayüz tasarımı için önemli bir detaydır.

Duyarlılık Eklemek

Bir web sitesi tasarımına mobil uyumlu bir sürüm eklemek şarttır. Kullanıcıların yarısından fazlası mobil cihazlarını internette gezinmek için kullanmayı tercih ediyor. Ancak, küçük ayrıntıları yakınlaştırmaya devam etmek veya doğru düğmeyi bulamamak gerçekten olumsuz bir kullanım deneyimi oluşturabilir. Bu nedenle mobil arayüz tasarımınızın daha duyarlı olması gereklidir.

Whatsapp Whatsapp