Banner & Reklam

Banner & Reklam

Harika bir banner reklam, okuyucunun dikkatini çeker ve onları neyin reklamı yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet eder

Banner & Reklam | ISDO Web & Yazılım

Banner & Reklam

Görüntülü reklam olarak da bilinen bir banner reklam, reklamverenin sitesine trafik çekmek amacıyla çeşitli görselleri kullandığı için dijital bir ilan panosuna benzer. Banner reklamlar, web sayfalarında trafiğin yoğun olduğu yerlere yerleştirilerek marka bilinirliği yaratılır ve tıklamalar, satın almalar ve olası satışlar hedeflenir.

Banner Reklam Nedir?

Harika bir banner reklam, okuyucunun dikkatini çeker ve onları neyin reklamı yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet eder. Parlak, ilgi çekici ve fazla metinleri olmayan, bunun yerine bir mesajı iletmek için resimler veya multimedya kullanan görseller içerir. Diyelim ki bir yayıncısınız. Yararlı ve değerli olduğu için içeriğinize çok fazla trafik çekebilirsiniz, ancak çabalarınızdan para kazanmanın kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, sitenizde reklamverenlerin yararlanabileceği çok sayıda değerli alan vardır. Bu, o alanı satmayı çekici bir teklif haline getirir. Bunu yapmak için bir görüntülü ağa kaydolabilirsiniz. Bir görüntülü ağ, web sitenize ekleyebileceğiniz bir komut dosyası sağlayarak reklamverenlerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bu komut dosyası, görüntülü reklamları, parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmadan otomatik olarak dolduracaktır. Ve web sitenizdeki reklama yapılan her tıklama için bir "komisyon" alırsınız. Bu da maddi kazanç sağladığınız anlamına gelir.

Şimdi madalyonun diğer tarafından bakalım. Diyelim ki bir reklamverensiniz. Markanız için daha fazla görünürlük elde etmek istersiniz. Bu nedenle reklamlarınızın hedef alıcılarınızın ziyaret ettiği yüksek trafikli web sitelerinde gösterilmesini istersiniz. Reklam yerleşimleri için doğrudan görüntülü ağa ödeme yaparsınız ve banner reklamlarınızın görüntüleneceği web sitesi türlerini seçersiniz. Böylece, tıklama başına düşük maliyetler ile ürün ve hizmetlerinizi daha fazla insana tanıtırsınız.

Banner Reklamlar Etkili Mi?

Banner reklamlar, gelir elde etmenin en kazançlı yollarından biri olan dijital reklamcılık kategorisine girer. Aslında, 2019'un ilk çeyreğinde, dijital reklamlardan elde edilen gelir 28,4 milyar doların üzerinde bir dönüm noktası haline geldi. Banner reklamlar, reklamverenlerin reklamları nasıl yerleştirdiğini açıklayan bir terim olan programatik reklamcılık nedeniyle kazançlıdır. Bu programların yazılımı, reklamları web sitesi tarayıcılarının ilgi alanlarıyla eşleştirir.

Örnek vermek gerekirse, A firmasının reklam ekibinin görüntü ağı olarak Google AdSense'i kullanmak istediğini varsayalım. Google AdSense daha sonra A firmasına, profesyonellerin ziyaret etme olasılığı daha yüksek olan web sitelerinde bir kenar çubuğu alanı satacaktır. Bu, A firması adına kazanılan toplam gelir için daha fazla potansiyel sağlar. Banner reklamların sizin için etkili olup olmayacağını belirlemek için bu reklamcılık yöntemiyle maliyetin nasıl ayrıldığını anlamak önemlidir.

Banner Reklam Yerleşimi

Seçtiğiniz görüntülü ağ, reklamlarınızın hangi sitelerde ya da yayın kuruluşlarında görüneceği konusunda şeffaf bilgilere sahip olmalıdır. İdeal olarak, işletmeniz için doğru trafiği elde etmek adına, reklamların, gerçek potansiyel müşterilere dönüştürme ihtimali daha yüksek olan yerlere yerleştirilmesini istersiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, işlemi etkili bir şekilde kontrol edebilmeniz için görüntülü ağınızın sağladığı hedefleme yetenekleri konusunda bilgili olmak isteyeceksiniz.

Reklamverenler, hangi sitelerde göründükleri konusunda çok fazla serbestlik elde etseler de, o sitede nerede göründükleri üzerinde çok fazla kontrole sahip olmayabilirler. Sayfa içi reklam yerleşimi, yayıncı kuruluşun elindedir. Ancak, reklamları yüksek değerli yerlere yerleştirmek için mali bir teşvikleri var. Unutmayın, görüntü ağından bir "komisyon" alırlar. Bu banner reklamlar en iyi performansı şu durumlarda gösterir:

 • İçeriğe yakın
 • Ekranın üst kısmında
 • Sol tarafta

Standart Banner Reklam Boyutları

Kampanyanızın etkililiğini belirleyen en önemli faktörlerden biri, reklamlarınız için seçtiğiniz boyutlardır. Doğru boyut ve tasarım, tıklama oranı ve reklamınızın genel etkinliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Reklamverenler tarafından seçilen en yaygın reklam boyutları şunlardır:

 • Orta Şerit: 300 x 250
 • Büyük Afiş: 728 x 90
 • Geniş Dikey: 160 x 600
 • Yarım sayfa: 300 x 600
 • Büyük Büyük Afiş: 970 x 90
 • İlan Tahtası: 970 x 250
 • Büyük Dikdörtgen: 336 x 280
 • Dikey: 120 x 600
 • Küçük Kare: 200 x 200
 • Kare: 250 x 250
Whatsapp Whatsapp