UX Tasarım

UX Tasarım

UX, bir web sitesi veya uygulama için yazı tiplerinden ve renklerden daha fazlasıdır.

UX Tasarım | ISDO Web & Yazılım

Günümüzde işletmelerin, daha iyi müşteri etkileşimi, marka kimliği oluşturmalarına ve yeni gelir yaratma akışları bulmalarına yardımcı olabilecek daha yeni fırsatlar aramaları gerekir. İlgi çekici uygulama veya web sitesi oluşturmak iyi olabilir, ancak son derece rekabetçi pazarda hayatta kalmalarına yardımcı olabilecek benzersiz veya çekici bir çözüme sahip olmak zorlu bir görevdir. UX tasarım uygulamaları da tam olarak bu amaca hizmet eder.

UX Tasarımın İşletmenize Faydaları

UX tasarım beraberinde birçok fayda getirir. Bunlar:

  • Marka Oluşturma: Müşteri, bir şirketin ürün veya hizmetlerinden memnun olmaya devam ettiğinde, ona sadık olmaya başlar. Bu, ürün markalaşmasına yol açar. Gelişmiş UX tasarım deneyimi sunmak markanızı güçlendirir.
  • Tutarlılık: UI ve UX, bir web sitesi veya uygulama için yazı tiplerinden ve renklerden daha fazlasıdır. Geliştirilen çözüme tutarlılık kazandırırlar.
  • Artan Trafik: Uygulamanız veya web siteniz daha iyi UI / UX'e sahipse, daha iyi trafik alacaktır.
  • Müşteri Memnuniyeti: Uygulamanız veya web siteniz için UI / UX oluşturmadan önce kitlenizin ne istediğini bilmeniz gerekir. Daha iyi tasarım, müşteri memnuniyetini mümkün kılar.

UX Tasarımın Unsurları

Başarılı bir UX tasarım süreci, aşağıdaki öğelere dayanmalıdır:

Strateji

UX tasarım uygulamalarında strateji, ürün veya hizmeti yaratmanın nedenini, hangi sorunları çözdüğünü, hedef kitlenin kim olduğunu ve neden onu kullanmaya istekli olacaklarını düşündüğünüzü anlamaktır. Buradaki birincil amaç, kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak ve tanımlamak ve aynı zamanda iş hedefleri üzerinde anlaşmaktır.

Kapsam

Kapsam, kullanıcı deneyiminin başka bir unsurudur. Ürün veya hizmetinizin içeriğini ve işlevsel gereksinimlerini tanımlamak için önemlidir. İşlevsel gereksinimler, özellik tanımına ve kullanıcıların hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olduklarına odaklanırken, içerik gereksinimleri, kullanıcılara değer sağlamak için gereken bilgi türü ile ilgilidir.Örneğin metin, resimler veya videolar.

Yapı

UX tasarım uygulamalarında yapı, ürün-kullanıcı etkileşimini, sistemin buna nasıl tepki verdiğini ve nasıl organize edildiğini gösterir. İki bileşenden oluşur:

  • Etkileşim tasarımı; verilen işlevlere dayalı olarak, kullanıcıların her bir özellikle nasıl etkileşimde bulunacağını ve sistemin buna nasıl tepki vereceğini belirler.
  • Bilgi mimarisi; kullanıcıya en fazla değeri getirmek ve insan anlayışını kolaylaştırmak için içerik gereksinimleri ve bunların nasıl yapılandırılması gerektiği ile ilgilidir.

İskelet

Ürününüzün veya hizmetinizin tüm özelliklerinin ve işlevlerinin görselleştirilmesidir. Farklı kullanıcı etkileşimlerini, kullanıcıların bilgiler arasında nasıl hareket ettiğini, sistemi açık ve etkili hale getirmek için nasıl görüntülendiğini gösterir.

Görünüm

Yol boyunca verdiğiniz tüm kararların sonucudur. Doğru düzeni, tipografiyi veya renkleri seçmek gibi ürününüzün görsel olarak neye benzeyeceğini belirler.

Yukarıdaki kullanıcı deneyimi öğelerinin tümü birbiriyle bağlantılıdır ve her öğe yukarıdaki katmana bağlı olacaktır. Stratejinizde kusurlar varsa, sonraki aşamalarda karar verme sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

UX Tasarım Sürecini Neden Önemsemelisiniz?

Çoğu durumda, iyi yapılandırılmış süreçler daha verimli iş operasyonlarına izin verir ve UX tasarımsüreci bir istisna değildir. Yalnızca kullanıcılarınız ve onlara nasıl ulaşacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sürekli ürün geliştirmeye de yardımcı olur.UX tasarım süreci hipotez oluşturma, deneme ve test etme ile ilgilidir, doğası gereği bilimseldir.Bu da daha iyi iş kararları vermenize yardımcı olacak güvenilir verilere erişeceğiniz anlamına gelir. Karar verme sürecinizden varsayımları kaldırmak, başarı şansınızı artıracaktır.

UX tasarımı, yalnızca anlamlı deneyimler oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların hedeflerine daha kolay ve daha hızlı ulaşmalarına olanak tanıyan bir platform sunar. Bu da müşteri ile marka arasında sadakati artıran daha güçlü bir ilişki demektir.

Whatsapp Whatsapp